solarek012_1Mnóstwo projektów i poprawek, setki godzin w garażu, marzenia i ciężka praca by je zrealizować.  Lodz Solar Team – grupa młodych zapaleńców budująca samochód zasilany energią słoneczną – 3 lipca zaprezentowała efekty swoich  prac  bolid- “Eagle One”. 

Młodzi i ambitni studenci podjęli wyzwanie rzucone przez zmieniające się podejście do odnawialnych źródeł energii. Jako pierwsza drużyna w Europie Środkowo-wschodniej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015, który odbywa się co dwa lata od 1987 r. w Australii. W tym celu zbudowali pojazd napędzany wyłącznie energią słoneczną i odzyskiwaną energią kinetyczną. Aby wygrać wyścig bolid musi przebyć trasę z Darwin do Adelaide rozciągającą się na przestrzeni 3000 km!

SONY DSC
SONY DSC

Zawodnicy przemierzają pustynię codziennie w godzinach 8-17. W tym czasie mogą przebyć tyle kilometrów ile im się uda, zaliczając kolejne punkty kontrolne.  Bolidy startujące w wyścigu podzielone są na 4 kategorie: Challenger Class, Cruiser Class i Adventure Class, Evolution Class. Reprezentanci Polski wybrali klasę  Cruiser. Ich bolid to miejski samochód, który znamy z naszych ulic. Zapowiadają, że będą się starać o dopuszczenie go do ruchu miejskiego.

DSC_8376Wyścig WSC jest znany i doceniany na całym świecie. W poprzedniej edycji udział wzięło 40 zespołów z 23 krajów w tym np. aż 3 drużyny z Holandii. W 2015 roku również Polska będzie miała coś do powiedzenia. Lodz Solar Team ma zamiar udowodnić, że chcieć to móc. Dla wielu członków zespołu to ogromne przedsięwzięcie konstrukcyjno-organizacyjne jest spełnieniem marzeń o stworzeniu „czegoś wielkiego”, ale również nauką wielu umiejętności technicznych i reklamowych przydatnych w późniejszej karierze zawodowej. Pomimo małej popularności wykorzystywania energii solarnej na chwilę obecną w naszym kraju i ograniczonych środków, zespół jest bardzo zdeterminowany by zaistnieć na australijskich drogach.

Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.lodzsolarteam.pl oraz fanpage’a Lodz Solar Team na facebooku.

Zdjęcia oraz treść artykułu przekazane przez Aleksandrę Łomża z Lodz Solar Team

Pokaż więcej w  Projekty partnerów

Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

Dzień Energii 2018 – Piaseczno

Dni Energii w Piasecznie to otwarta impreza kierowana do mieszkańców miasta Piaseczna, któ…