KGHM LST2KGHM Lodz Solar Team – dzięki nim każdy Polak może być dumny. Po raz pierwszy w historii polski pojazd wziął udział w Word Solar Challenge w Australii – i od razu osiągnął świetny rezultat. Jak wyglądał wyścig i na której pozycji uplasowała się załoga? W naszym dzisiejszym artykule dokładna relacja z wyścigu okiem uczestników.


“Zespół KGHM Lodz Solar Team zakończył z sukcesem swój debiut na Bridgestone World Solar Challenge 2015. Już początek naszej wyprawy zapowiadał się obiecująco. Jako jedna zKGHM LST 1 dwóch drużyn przeszliśmy static scrutineering bez żadnych poprawek i zostaliśmy automatycznie zakwalifikowani do testów dynamicznych na torze Hidden Valley w Darwin. Atmosfera była niesamowita! Wszystkie zespoły dopingowały siebie nawzajem. Uzyskany  czas przejazdu oraz testy bezpieczeństwa uplasowały nas na linii startu  w samej czołówce, tuż za weteranami wyścigu.

KGHM LST4Początek trasy okazał się skomplikowany. Nasz bolid musiał manewrować pomiędzy innymi pojazdami w środku zatłoczonego Darwin. Okazało się jednak, że był to jeden z ciekawszych odcinków. Dalej czekała nas tylko czerwona, rozgrzana pustynia i pojedyncze stacje benzynowe. Zespół musiał być dobrze zorganizowany – pobudka przed świtem, ustawianie bolidu do ładowania paneli, pakowanie obozu i wyjazd. Kierowcy byli narażeni na ekstremalne warunki. Kilka godzin jazdy w pełnym skupieniu, po falującej od rozgrzanego powietrza drodze oraz dostosowywanie stylu jazdy do strategii KGHM LST6podawanej przez zespół stanowiło nie lada wyzwanie. Wielkim niebezpieczeństwem były wyprzedzające nas tzw. Road Trains – ciężarówki z wieloma przyczepami, pędzące z ogromna prędkością. Nasz “Eagle One” sprawdził się jednak doskonale! Podróż odbyła się bez żadnych usterek technicznych, a energia pozyskana z paneli KGHM LST5słonecznych pozwoliła na sprawne przebycie trasy.

Wyścig zakończyliśmy po tygodniu, jako najlepszy z debiutujących teamów w tej edycji. Ponadto zostaliśmy wyróżnieni przez organizatorów nagrodą Safety Award – przyznawaną za najbezpieczniejszy bolid i najlepsze przygotowanie do przejazdu 3000 kilometrów.

Pierwszy start polskiego zespołu wzbudził podziw wśród konkurentów uczestniczących od wielu lat w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge. Wyróżniła nas nie tylko oryginalna bryła bolidu, ale również chęć udowodnienia całemu światu, że Polak potrafi!”


Gratulujemy KGHM Lodz Solar Team tak wyjątkowego wyniku. Cieszymy się, że mogliśmy być jednym z patronów medialnych zespołu. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się im poprawić tegoroczny wynik i być może stanąć na podium całego wyścigu.

Więcej na temat samego bolidu i projektu pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.


Wykorzystane zdjęcia i artykuł zostały udostępnione przez KGHM Lodz Solar Team

Pokaż więcej w  Aktualności
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

XIX Forum Termomodernizacja 2019 – Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa

Z A P R O S Z E N I E Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych   Zaprasza do udziału w X…