W pięć lat po wypadku jądrowym w elektrowni w Fukushimie odbędzie się wykład zorganizowany przez Koło Naukowe „PromienioTwórczy”. Prelekcję wygłosi dr inż. Andrzej Strupczewski – specjalista w zakresie energetyki jądrowej. Profesor jest przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ekspertem ds. bezpieczeństwa jądrowego Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.


11 marca 2011 roku Japonię dotknęło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi, z największą siłą uderzając w wybrzeże wyspy Honsiu. Doprowadziło ono do serii wypadków w elektrowni jądrowej Fukushima I. Awaria została sklasyfikowana jako katastrofa 7 stopnia (w 10 stopniowej skali INES) i pociągnęła za sobą tragiczne skutki. Jednym z najpoważniejszych z nich była emisja substancji promieniotwórczych do środowiska. Około stu ton silnie skażonej wody wyciekło do wód gruntowych. Awaria ta jest porównywana do katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Obecnie są miejsca, gdzie poziom promieniowania jest bardzo wysoki i przekracza normę o sto razy. Takie katastrofy nasuwają pytania o zagrożenia wynikające z budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych oraz ich wpływu na otoczenie.

W czasie wykładu będzie można poznać aspekty działania elektrowni jądrowej. W jaki sposób zapewnia się bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej? Jak powszechne prawa fizyki (np. grawitacja, różnica ciśnień) wpływają na bezpieczeństwo w reaktorach III generacji? Co takiego stało się w Fukushimie w 2011 roku? Na te oraz wiele innych pytań, odpowiedzi będzie można uzyskać w trakcie wykładu, który odbędzie się 9 marca o godz. 17.00 w Auli Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW (ul. Żwirki i Wigury 101).

Zapraszamy na stronę wydarzenie: https://www.facebook.com/events/191134691255646/

plakat_09_03_16_968x725

Pokaż więcej w  Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

XIX Forum Termomodernizacja 2019 – Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa

Z A P R O S Z E N I E Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych   Zaprasza do udziału w X…