jądrowe, wesołe, miasteczko, energetyka, jądrowa
jądrowe, wesołe, miasteczko, energetyka, jądrowa

Dla wszystkich, którzy zaczynają planować wakacje i interesują się nauką – rozważcie wyjazd do niemieckiego Kalkar. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to pozornie nieznane miejsce? Wyobraźcie sobie, jak opowiadacie znajomym, że park rozrywki, który mieliście okazję odwiedzić to była elektrownia jądrowa.

Reaktor elektrowni jądrowej SNR-300 miał wykorzystywać pluton, a sama elektrownia miała moc 327 MW. Budowa rozpoczęła się w 1972 roku i została ukończona dopiero w 1985. Kosztowała ponad 4 miliardy dolarów. Dodatkowo koszty paliwa okazały się zbyt wysokie, więc  elektrownia nigdy nie rozwinęła pełnej mocy. Ale gwoździem do trumny było wydarzenie, którego 30 rocznicę obchodziliśmy bardzo niedawno – awaria reaktora w Czarnobylu. Postanowiono wtedy o definitywnym wyłączeniu elektrowni. W 1991 roku, zaledwie sześć lat po ukończeniu budowy, rozpoczęto częściową rozbiórkę obiektu.

W 1995 roku w byłą elektrownię zainwestował holenderski inwestor, dzięki czemu miejsce zyskało drugie (a może właściwie pierwsze) życie i zostało zamienione w park rozrywki. Od 2005 roku nazywa się Wunderland Kalkar, i jak widać na poniższym zdjęciu – jest jedynym takim wesołym miasteczkiem na świecie.

 


 

Autor: Bartek Dobrowolski

 


Źródło:

[1] http://www.national-geographic.pl/ludzie/tu-naprawde-zrobiono-park-rozrywki-w-nieczynnej-elektrowni-jadrowej

[2]http://www.businessinsider.com/nuclear-power-plant-into-amusement-park-2016-4

 

Pokaż więcej w  Energia Jądrowa
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

Small Modular Reactors (SMR)

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wielkość reaktora jest określana zg…