spoldzielnie-energetyczneJak wiemy gospodarka ciągle opiera się na energetyce konwencjonalnej. Jak na razie świat nie może bez niej funkcjonować. Ten rodzaj energetyki ma zarazem dużo zalet jak i wad. Naprzeciw niektórym wadom w ostatniej dekadzie wyszedł nowy rodzaj połączeń społecznych wytwarzających energię. Są to spółdzielnie energetyczne, które czerpią energię z OZE i należą do społeczeństwa. Z perspektywy prawa jest to jedno z najbardziej demokratycznych rozwiązań, ale czym w ogóle są spółdzielnie i jaki mogą mieć związek z energetyką?

Spółdzielnia – rodzaj podmiotu gospodarczego, który posiada osobowość prawną i powstaje w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to dobrowolne zrzeszenie osób, o teoretycznie nieograniczonej ilości członków, która może się nieustannie zmieniać. Fundusz spółdzielni działa na zasadzie udziałów i każdy członek aby dołączyć do spółdzielni musi zostać udziałowcem. Na podstawie tych założeń spółdzielnia działa w interesie jej członków. Ponadto spółdzielnie są wysoce demokratycznym rozwiązaniem, gdyż zazwyczaj każdy członek może oddać swój głos na temat działania tego podmiotu.

Spółdzielnia energetyczna – jest to rodzaj spółdzielni, która powstaje aby zaspokoić prywatne potrzeby energetyczne jej członków. Ponadto drugim jej celem jest sprzedaż energii. Spółdzielnie energetyczne zazwyczaj związane są z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł. Przykładami takich spółdzielni są: „Bywind Energy Co-operative” z Wielkiej Brytanii czy „Nasza Energia” z Polski. Spółdzielnie Energetyczne można znaleźć również w Niemczech, Dani czy we Włoszech. Każdy członek spółdzielni ma jeden głos do wykorzystania na walnym zgromadzeniu niezależnie od tego kiedy do niej wstąpił i jak duże ma w niej udziały. Członkiem spółdzielni może zostać każdy i biorąc pod uwagę naszą Polską spółdzielnie nie tylko mogą zostać nimi mieszkańcy powiatu zamojskiego (w którym to powstała) ale każda osoba, który wykupi udziały i dostosuje się do jej przepisów.

Energetyka konwencjonalna ma tak wiele wad jak i zalet i powinni pamiętać o tym zwolennicy jak i przeciwnicy tego typy wytwarzania energii. Aby zrozumieć działalność spółdzielni energetycznych skupimy się na jednej z wad energetyki węglowej.

Mianowicie w dzisiejszych czasach mamy nacisk na dużą koncentrację mocy w jednej pojedynczych placówkach energetycznych. Moce generatorów sięgają setek lub tysięcy megawatów, a sieć elektroenergetyczna rozsyła tą energię na bardzo duże odległości i tu jest problem. Przesyłanie tej energii zaczyna kosztować więcej niż jej wytwarzanie zatem, w niektórych regionach Polski zazwyczaj są to odbiorcy terenowi, rolnicy i ludzie oddaleni od większych miast bądź żyjący po prostu na wsiach płacą więcej za odbiór energii niż za samą jej „wartość”. Naprzeciw temu wychodzą spółdzielnie energetyczne np. w Niemczech z danych z 2012 roku mowa jest o 700 takich spółdzielniach gównie opartych na fotowoltaice oraz energii wiatrowej podobnie jak brytyjski „Baywind Energy Co-operative”.

Pierwsza polska spółdzielnia „Nasza Energia” obejmująca cztery gminy powiatu zamojskiego: Komarów, Łabunie, Sitno i Skierbieszów. W tym przypadku mamy do czynienia z biogazowniami idealnym rozwiązaniem na terenach rolniczych. Warto zauważyć że ten rodzaj OZE nie jest obciążeniem dla krajowego systemu energetycznego, jak w przypadku wiatru czy słońca kiedy nie wiemy czy wytworzymy energię czy nie. Produkcja jest ciągła, łatwo ją przewidzieć a biogaz możemy zastosować do generowania prądu jak i ciepła. Biogazownia w tym przypadku również daje dostęp do wysokiej jakości nawozu co warto zauważyć, ponieważ wiele ludzi myśli iż wykorzystanie tych odpadów biologicznych, które znalazłyby zastosowanie w uprawie do celów energetycznych zniszczy ich potencjał, a prawda jest taka, że po odzyskaniu energii z tego nawozu możemy go wykorzystać ponownie przy uprawie i nie jest on gorszy. Rolnicza część społeczeństwa mogłaby wiele zyskać gdyby powstawało więcej spółdzielni energetycznych oraz wiązałoby się to z odciążeniem energetyki węglowej w sposób mało inwazyjny dostarczając zarazem nowe miejsca pracy.


Autor:  Krystian Machaj,  SKN Płomień


Źródła:

http://www.firmy-24.pl/spoldzielnia/

https://pl.boell.org/sites/default/files/downloads/Oblicza_energiewende_5_spoldzielnie.pdf

https://cohoto.net/res/36/attach/wyTworcy-2.pdf

http://nasza-energia.com

 

Pokaż więcej w  OZE, Środowisko i Klimat
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

Europejski Dzień bez Samochodu – korzyść dla naszej kieszeni oraz dla środowiska

Dziś 22 września, czyli Europejski Dzień bez Samochodu. Kto wymyślił taki dzień, gdzie się…