theme-christmasZbliżają się święta, a wraz z nimi czas gorączkowego poszukiwania prezentów. Nie jest prosto, aby wśród tylu produktów znaleźć ten wymarzony, niepowtarzalny upominek. Co kupić bliskiej osobie, która z wykształcenia lub pasji jest energetykiem? Przedstawiamy Wam kilka propozycji, które naszym zdaniem spodobają się każdemu z nich, a i przy okazji mogą sprawić radość innym.

 

Gra „Wysokie Napięcie”

W ostatnim czasie coraz częściej do łask powracają planszówki. Jaka gra może być idealna dla energetyka? „Wysokie Napięcie”! Gra ta została wydana w 2004 roku w Niemczech i szybko zyskała popularność na całym świecie. I chociaż od dnia premiery minęło 12 lat to wciąż jest rozchwytywana. Otrzymała różne prestiżowe nagrody, w tym tytuł Gry Roku 2007 dla najlepszej gry planszowej w plebiscycie serwisu Gry-Planszowe.pl. Na czym w ogóle polega ta zabawa? Kupowanie elektrowni, surowców potrzebnych do ich zasilenia, a następnie dostarczanie energii elektrycznej do miast, w których jest nasza sieć energetyczna – to tylko nieliczne atrakcje, które czekają na uczestników. Ponadto dodatkowym atutem tych rozgrywek jest to, że w znacznym stopniu wyeliminowany jest czynnik losowości, a wynik partii zależy w największym stopniu od strategii i obranej taktyki graczy. Zaczynając zabawę mamy pewność, że kilka najbliższych godzin spędzimy w atrakcyjny i miły sposób.

Hry a hlavolamy 2008 - Vysoké napětí 2
Foto: Wikipedia

Gadżet słoneczny

Czym jest gadżet każdy wie – jest to przyrząd, urządzenie, przedmiot, który często jest niepotrzebny, ale dzięki jego pomocy można zaimponować lub rozbawić innych. Są oczywiście również gadżety, które mają specjalne funkcje użytkowe. Czy jest to dobry pomysł na prezent? Na pewno jeden z lepszych. Na prezent dla energetyka polecamy gadżet słoneczny, wykorzystujący ogniwa fotowoltaiczne. Ciekawym pomysłem jest ładowarka akumulatorków AA z bankiem energii, dzięki którym zasilimy następnie urządzenia przenośnie, np. telefon, czytnik e-booków itp.

 

Miernik zużycia energii i kosztów

Dlaczego miernik zużycia energii i kosztów? Każdy, kto interesuje się energią bez problemu odpowie na to pytanie. Każdemu pasjonatowi radość sprawi możliwość realnego zmierzenia aktualnie generowanej mocy i pobieranej energii elektrycznej przez dane urządzenie, zmierzenie czasu pomiaru i zebranie danych archiwalnych, które można następnie wykorzystać do różnego rodzaju obliczeń i analiz. Dzięki miernikowi zużycia energii i kosztów możemy zaplanować program oszczędzania, dzięki któremu zmniejszymy zużycie energii i ograniczymy rachunki. Czym jednak są oszczędności energii przy takiej frajdzie jak panowanie nad energią?

 

Książka „Rewolucja Energetyczna. Ale po co? ” Marcina Popkiewicza

rewolucja-energetyczna
Foto: ze strony wydawnictwa Sonia Draga http://www.soniadraga.pl/

Gdy ktoś nie lubi zabawek, gadżetów, albo ma ich już tyle, że nie ma miejsca na ich przechowywanie to fajnym pomysłem na prezent może być książka. Na rynku jest wiele pozycji i wybrać z nich coś naprawdę ciekawego i wyjątkowego jest wbrew pozorom dość trudne. Z książek energetycznych które przeczytałem, zdecydowanie mogę polecić pozycję „Rewolucja Energetyczne. Ale po co?” Marcina Popkiewicza. Tematyką książki jest system energetyczny, zasoby energetyczne, środowisko i wpływ człowieka na nie. Niezwykłą zaletą tej książki jest to, że została napisana ciekawym i dynamicznym językiem, który zrozumieją zarówno osoby dobrze znające się na tematach technicznych, jak i laicy. Książkę polecam wszystkim, nie tylko energetykom.

 

Coś typowo „dla niego”: Spinka do mankietu

Jednym z eleganckich prezentów „dla niego”, może być spinka do mankietów, której końcówka będzie się kojarzyć z jego pasją, która jest energetyką. Mam tu na myśli końcówkę o kształcie żarówki. Taki prezent spodoba się najbardziej wymagającym osobom, które przy najbliższej uroczystości będą miały okazję pochwalić się swoim nowym nabytkiem.

 

Coś typowo „dla niej”: Rozgrzewacz do rąk – serduszko

Chyba każda dziewczyna lubi, gdy jest jej ciepło. Zimowe dni sprawiają, że jej ręce potrzebują ogrzania i gdy nie ma obok koca lub faceta to rozgrzewacz termiczny może być pomocny. Mechanizm działania „gorącego serca” jest prosty. Przy zgięciu aktywatora, który pływa w żelowym wnętrzu rozpoczyna się krystaluzacja żelu. Podczas tego procesu wydziela się ciepło dochodzące do 60 stopni C. Gdy serduszko się rozładuje, należy je umieścić w gotującej się wodzie na kilkanaście minut i znowu można z niego korzystać/


Autor: Kamil Różycki

 

Pokaż więcej w  Aktualności
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

XIX Forum Termomodernizacja 2019 – Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa

Z A P R O S Z E N I E Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych   Zaprasza do udziału w X…