Łódzcy studenci po raz kolejny wezmą udział w International Small Wind Turbine Contest 2017. Poprzednia edycja przyniosła im pierwsze miejsce na podium. Tym razem projektanci potrzebują wsparcia.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. Zespół składa się z 18 członków (studentów studiów inżynierskich, magisterskich jaki i doktoranckich) oraz 4 opiekunów merytorycznych.

W ubiegłym roku łódzka turbina zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Holandii – International Small Wind Turbine Contest 2016. Te międzynarodowe zawody organizowane przez NHL University of Technology w Holenderskim Leeuwarden gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych. Udział w konkursie daje szerokie możliwości wymiany  doświadczeń  z  zakresu  konstrukcji  małych  turbin  wiatrowych  ze  studentami  wiodących europejskich uczelni technicznych m.in. z Danii czy Wielkiej Brytanii. Jest to także szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami naukowymi. Podczas nadchodzącej edycji studenci z Polski zaprezentują aż dwie konstrukcje.

Projekt mikroturbiny wiatrowej zakłada wykorzystanie zasobów wietrzności na obszarze zurbanizowanym. To główne założenie zespołu wpisuje się w kontekst rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii. Wynikają one z założeń porozumienia COP21 przyjętego podczas konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu w 2015 roku. Rozwiązania konstrukcyjne opracowane podczas projektu mają pomóc w realizacji tych planów na terenie naszego kraju.

 

International Small Wind Turbine Contest 2017 obędzie się na początku lipca, jednak koszty budowy i wyjazdu przekraczają budżet zespołu, dlatego studenci zbierają środki na platformie Polakpotrafi. (https://polakpotrafi.pl/projekt/gust-projekt). Gorąco zachęcamy do wsparcia łódzkich studentów i umożliwienie im wyjazdu na konkurs, gdzie będą reprezentować nasz kraj.


notka prasowa

Pokaż więcej w  Projekty partnerów
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

Dzień Energii 2018 – Piaseczno

Dni Energii w Piasecznie to otwarta impreza kierowana do mieszkańców miasta Piaseczna, któ…