W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Idea tego święta była przedstawiona przez Johna McConella już w 1969 r. na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 21 marca 1970 r. w San Francisco. Zostały wówczas ogłoszone przez burmistrza Josepha Alioto. Z czasem kolejne miasta i kraje przyłączały się do obchodów Dnia Ziemi, aż w 1990 r. zaczął on być obchodzony na całym świecie. Wtedy też święto zawitało do Polski dzięki posłowi i ekologowi, Janowi Rzemyłce.

Wiele krajów przedłuża czas trwania święta z jednego dnia do tygodnia (16-22 kwietnia). Okres ten nazywany jest Tygodniem Ziemi.

Głównym celem tytułowego święta jest promowanie wartości proekologicznych, takich jak segregacja odpadów, oszczędzanie energii czy zbieranie śmieci. W wielu szkołach z okazji tego dnia w ramach lekcji prowadzona jest akcja porządkowa: uczniowie przynoszą worki oraz gumowe rękawiczki i wraz z nauczycielami oczyszczają teren w okolicy swojej placówki. Co roku organizowane są też przeróżne festyny i uroczystości zachęcające do ochrony środowiska. Od wielu lat promowana jest również inicjatywa sadzenia drzewek.

Międzynarodowy Dzień Ziemi skupia się na trzech głównych problemach, jakimi są: budownictwo, energetyka i transport. Szuka się rozwiązań, które mają zmniejszyć zużycie prądu i ciepła oraz emisję gazów cieplarnianych. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi są również dobrym powodem, aby zainteresować się Odnawialnymi Źródłami Energii. Czy to nie czas, abyśmy postawili na rozwiązania bardziej nowoczesne i przyjaźniejsze środowisku?

Bibliografia:

http://pl.blastingnews.com/swiat/2015/04/22-kwietnia-miedzynarodowy-dzien-ziemi-00354285.html

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/dzis-obchodzimy-swiatowy-dzien-ziemi/zg3937

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi

http://www.ekokalendarz.pl/dzien-ziemi/

http://gramwzielone.pl/trendy/19618/gus-podal-dane-o-produkcji-energii-odnawialnej-za-2014-r

 

Pokaż więcej w  Święta energii
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

5 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza

Dziś Dzień Leśnika i Drzewiarza. W Polsce Święto lasu obchodzimy kilka razy w roku, tj. 5 …