Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod skrzydłami Fundacji Edukacyjnej Perspektywy napędzają rewolucję energetyczną w Tadżykistanie. Stworzony przez nich kurs online obejmujący proces budowy lampy solarnej skupił wokół siebie najzdolniejszych studentów z Tajik Technical University w Duszanbe. Do pełnej realizacji projektu pozostał im ostatni krok – chcą stworzyć edukacyjną lampę solarną, która jako symbol innowacji w energetyce stanie w centrum kampusu w Duszanbe.

Aż 7 na 10 osób w Tadżykistanie zmaga się z przerwami w dostępie do energii elektrycznej. Nie tylko uniemożliwia to naukę wieczorami, ale także utrudnia podstawowe czynności życiowe. System energetyczny w Tadżykistanie jest w 95% oparty na hydroenergii, która nie jest w stanie zaspokoić potrzeb ośmiomilionowego społeczeństwa. Krakowscy studenci zainspirowani słowami Nelsona Mandeli „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat” postanowili stworzyć projekt realnie wpływający na życie tadżyckich studentów.

Jedym z celów Projektu Tadżykistan – Energia dla Edukacji jest pomoc przy realizacji The Global Goals.

“Agenda SDGs 2030 [Sustainable development goals. przyp red.] to coś, co jest naszym zasięgu, możliwe do zrealizowania. Jako studenci, postanowiliśmy dołożyć swoją cegiełkę, pomagając studentom energetyki w Duszanbe. Wierzymy, że 20-stu ambitnych, otwartych inżynierów ze świadomością, że mogą zrobić coś więcej niż biernie czekać, będzie w stanie w przyszłości poważnie przeciwdziałać przerwom w dostawie prądu” – mówi koordynatorka projektu Joanna Maraszek- “ Dziś nie naprawimy całego kraju. Możemy jednak zapoczątkować proces, który będzie w stanie realnie wpłynąć na poprawę jakości życia w całym Tadżykistanie.

Od połowy marca 2017 rozpoczął się wcześniej przygotowany internetowy kurs, który w prosty i jasny sposób opisuje kolejne komponenty lampy solarnej. Finalną częścią kursu będzie powstanie inżynierskiego projektu oświetlenia, które zostanie ufundowane ze środków zebranych na portalu https://polakpotrafi.pl/projekt/projekt-tadzykistan. Jednak największą wartością, którą niesie ze sobą projekt jest relacja między studentami, których dzieli 5060km, a dzięki możliwościom kontaktu online nawiązali inspirujące znajomości.

Punktem kulminacyjnym projektu jest budowa lampy solarnej, symbolu zmian i nadziei na lepsze jutro. Obiekt składać się będzie z kilku komponentów. Projekt oświetlenia powstaje w trakcie trwania kursów online.  

Do zrealizowania najważniejszego celu projektu – lampy solarnej, potrzeba około 4000 PLN, aby uzbierać tę kwotę zespół tworzący przedsięwzięcie zorganizował kampanie crowdfoundingową na www.PolakPotrafi.pl. Chcemy pokazać, że każdy ma wpływ na otaczający nas świat i każda złotówka się liczy.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na:

http://projecttajikistan.pl/

https://www.facebook.com/tajikistan.project/


notka prasowa

Pokaż więcej w  Aktualności
Brak możliwości skomentowania

Sprawdź również

XIX Forum Termomodernizacja 2019 – Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa

Z A P R O S Z E N I E Zarząd Zrzeszenia Audytorów Energetycznych   Zaprasza do udziału w X…